Dom Pomocy Społecznej w Falmierowie niesie pomoc potrzebującym już 70 lat

Data: 25-08-2017    Drukuj     UdostÄ™pnij     UdostÄ™pnij

Dom Pomocy Społecznej w Falmierowie niesie pomoc potrzebującym już 70 lat
Taka uroczystość zawsze przywołuje wyjątkowe wspomnienia i motywuje do tworzenia ambitnych planów na przyszłość. W czwartek, 24 sierpnia Dom Pomocy Społecznej w Falmierowie (gmina Wyrzysk) świętował swoje 70-lecie. Życzenia w imieniu władz powiatu pilskiego złożyli starosta Eligiusz Komarowski, przewodniczący rady Kazimierz Wasiak, jego zastępcy: Roman Sobieszczyk i Stanisław Wełniak oraz radna Iwona Schulz.

- Dzisiejsza rocznica udowadnia, że Dom Pomocy SpoÅ‚ecznej w Falmierowie ma honorowe miejsce wÅ›ród placówek niosÄ…cych wsparcie ludziom potrzebujÄ…cym w powiecie pilskim. Jestem wdziÄ™czny byÅ‚ym i obecnym pracownikom oraz dyrekcji za tworzenie godnych warunków do opieki dla osób wymagajÄ…cych permanentnego wsparcia. Å»yczÄ™ wszystkim wytrwaÅ‚oÅ›ci i satysfakcji z pracy, którÄ… można okreÅ›lić mianem sÅ‚użby, a mieszkaÅ„com – dobrego zdrowia i samych szczęśliwych dni w ich domu – powiedziaÅ‚ starosta Eligiusz Komarowski.

- Dom Pomocy Społecznej w Falmierowie można postawić za wzór pracy na rzecz mieszkańców, o czym świadczy piękna historia i co udowadnia postawa jego kierownictwa oraz personelu. Wspieramy działalność Domu na miarę naszych możliwości. Życzę kolejnych wspaniałych jubileuszy – dodał wicestarosta Stefan Piechocki.

DPS w Falmierowie mieÅ›ci siÄ™ w zabytkowym paÅ‚acu. Okala go urokliwy, osiemnastowieczny Park Dworski, z drzewami bÄ™dÄ…cymi pomnikami przyrody. Po zakoÅ„czeniu II wojny Å›wiatowej, decyzjÄ… ówczesnych wÅ‚adz, paÅ‚ac zaczÄ…Å‚ peÅ‚nić funkcjÄ™ Domu Dziecka, a krótko potem przemianowano go na PaÅ„stwowy Dom Rencistów. W 1947 roku placówka otrzymaÅ‚a nazwÄ™: PaÅ„stwowy ZakÅ‚ad Specjalny dla DorosÅ‚ych. Od 1981 roku jednostka wystÄ™puje pod nazwÄ…  PaÅ„stwowy Dom Pomocy SpoÅ‚ecznej dla DorosÅ‚ych. OpiekÄ… i pielÄ™gnacjÄ… mieszkanek  zajmowaÅ‚y siÄ™ siostry zakonne z zakonu Orionistek. Od 1993 roku personel placówki jest wyÅ‚Ä…cznie Å›wiecki. PaÅ‚ac w swej oryginalnej zabudowie posiada powierzchniÄ™ 517 metrów kwadratowych. WewnÄ…trz budynku zachowaÅ‚y siÄ™ 3 wspaniaÅ‚e witraże. W 1995 roku zostaÅ‚a oddana do użytku nowa część budynku, nawiÄ…zujÄ…ca do architektury starego PaÅ‚acu.

Przy placówce od 2010 roku funkcjonuje Stowarzyszenie NASZ DOM. CzÅ‚onkami stowarzyszenia  sÄ… mieszkaÅ„cy i pracownicy Domu oraz jego przyjaciele. Głównie dziÄ™ki Stowarzyszeniu, DPS może aplikować o Å›rodki finansowe na dziaÅ‚ania z zakresu sportu, kultury i turystyki. Stowarzyszenie wraz z Domem Pomocy organizuje corocznie cykliczne imprezy dla osób niepeÅ‚nosprawnych intelektualnie.

Od 28 maja 2015 roku funkcję dyrektora Domu pełni Iwona Zawitowska. Obecnie 58 pracowników opiekuje się 80 mieszkankami, w różnym stopniu niepełnosprawności intelektualnej. Wiek mieszkanek kształtuje się od 18 lat do późnej starości.

- Nasze inicjatywy wykraczajÄ… znacznie poza obowiÄ…zki statutowe, ale dziaÅ‚ania te dajÄ… nam dużo satysfakcji i radoÅ›ci, a zadowolenie i uÅ›miech mieszkanek wynagradza  trud wÅ‚ożony w ich organizacjÄ™. Prezentujemy kroniki  Domu z naszej dziaÅ‚alnoÅ›ci  na przestrzeni caÅ‚ego okresu funkcjonowania. DziaÅ‚alność Domu udokumentowana jest na taÅ›mach wideo, fotografiach oraz w kronikach. Staramy siÄ™, by mieszkanki  Domu Pomocy SpoÅ‚ecznej w Falmierowie czuÅ‚y siÄ™  potrzebne, docenione i szanowane – mówi Iwona Zawitowska.
Zapisz siÄ™ na newsletter